Povodom intervjua Gorana Bregovića za časopis “Dani”

Intervju Gorana Bregovića, objavljen u magazinu «Dani» u kojem je na najvulgarniji i najnedoličniji način iskazao svoj stav o troipogodišnjoj opsadi Sarajeva, o karakteru sukoba u Bosni i Hercegovini, o svojoj «umjetničkoj» neutralnosti te o prvom predsjedniku Predsjedništva Republike BiH, potakla je «Mlade Muslimane», čiji je član bio i rahmetli Alija Izetbegović da daju svoj komentar.

O ratnom stradanju Sarajeva svi u svijetu, izuzev srpskih fašista i njihovih portparola, dovoljno znaju. Tokom te troipogodišnje opsade ubijeno je preko 10,000 njegovih građana, od čega nekoliko hiljada djece. Srpski agresori su na grad ispalili više od milion granata, a građani svih nacionalnosti su bili bez vode, struje, plina. Grad su branili i u njemu živjeli građani svih nacionalnosti, braneći, pored svoje proste egzistencije i multietničko društvo BiH i Sarajeva. Govoreći o tzv. «Alijinom Sarajevu» Bregović želi reći da su u agresiji svi bili isti, jer ispade da je Alija htio te mrtve i ranjene da bi imao «svoje» Sarajevo. Ne. To nije istina, jer ono ratno Sarajevo u kojem su ginula djeca i nedužni civili rezultat je djelovanja srpskih fašističkih falangi, dirigiranih iz Beograda.

Bregovićev tzv. umjetnički neutralizam bi možda i bio ispravan i opravdan da su «svi» bili isti. Ali ono što se dešavalo u BiH od 1992. do 1995. – ne govori tako. A ne govore tako ni umjetnici i filozofi svjetskog glasa, mnogo veći i poznatiji nego što je to Bregović, poput jednog od najvećih evropskih živih filozofa Bernara Anrija Levija, poput Suzan Zontag … Oni su stali u odbranu Bosne i Hercegovine, u odbranu pravde i pravičnosti, u odbranu ljudskih prava i sloboda. Oni su stali u odbranu tih vrijednosti, a Bregović to nije uradio iako je rođen u ovom gradu. On nije dao čak ni svoj glas za Sarajevo, kada je trebao i mogao, a danas, sa «vremenske distance» i «hladne glave» želi nam objasniti da smo mi bili krivi.

O vulgarnostima izrečenim na račun rahmetli Alije Izetbegovića gotovo da i ne treba govoriti. O liku i djelu Alije Izetbegovića najbolje govori on sam te brojna priznanja i nagrade koje je dobio. U tom periodu, on je bio neprikosnoveni vođa jedne države koja se borila da opstane i svih njenih naroda. To znamo svi mi koji smo bili tu.

Ovaj Bregovićev intervju je još jedan udarac na BiH i Sarajevo, ali i na sve njegove građane koji su u njemu onda (ali i sad) živjeli. To je još jedan u nizu pokušaja falsificiranja historije, na koje smo već navikli.

NAŠA IZDANJA

ANKETA